laupäev, 2. juuni 2012

Veel tähelepanekuid Hawaiist...


Lisaks eelmainitutele tähelepanekutele olen avastanud veel erinevaid asju. Üks suur erinevus Eestiga võrreldes on maksude arvestamine. Kui meil on üldiselt igas hinnas juba käibemaks sisse arvestatud, siis siin lisatakse käibemaks eraldi hinnale juurde, mis on mõnes mõttes nõme, kuna sa ei teagi kunagi, mis see hind siis tegelikult on. Seega hind avaldub alles maksmisel. Hinnad on siin niigi krõbedad ja kui käibemaks juurde lisada on hind veel krõbedam. Mis on iseenesest päris suur summa. Aga nagu meile juba öeldi, siis see siin on USA, mitte Euroopa ja erinevused on silmnähtavad. Üldiselt on kallid vaid toiduained ja joogid, seega riided ja tehnika on üpriski odav. Iga poe aknal on enamasti kirjutatud SALE! või siis muud reklaamlaused, mis kutsuvad inimesi kaupa ostma. Üldiselt on suurem rõhk brändirõivastel kui ka muudel bränditoodetel. Muud tooted on enamasti Hiinas valmistatud ja mitte just nii populaarsed, kuid siiski neid ostetakse, kuna need on pigem suveniirtooted, nagu Hawaii stiilis riided, kujud, võtmehoidjad jne...


Kui ma enne mainisin, et enamasti on pesupesemise võimalus igal korrusel vaid ühes ruumis, seega on pesumasinad vaid seal, siis lähipäevil nägin, et siin on olemas ka eraldi pesupesemis kohad (majad, kus inimesed pesu pesevad). Iseenest üpriski huvitav, kuid ma ei arva, et meil Eestis keegi ei tahaks nii jagada pesumasinaid ja käia kuskil mujal pesu pesemas, tundub, et me oleme selle arvelt palju mugavamad, mis on mõnes mõttes parem ka. Inimene ei pea peale passima oma pesu, vaid saab rahulikult oma pesu pesta ajal mil tahab kodust lahkumata. See on meie mugavustsoon. Kuigi harvadel juhtudel võib pesumasin ka korteri olla, kuid see on pigem harvem juhus.
Ameeriklaste uhkusel ei ole piire. Võimalik, et see väide on ka vale, aga see on kõigest väide, millele ma toetun vaadates siin ringi. Küllap on nii mõnigi näinud, et mittevajalikud asjad on viidud tänavale, ehk siis minema visatud, mis on mõnes mõttes naljakas, kuna vahel visatakse meie mõistes vägagi normaalseid esemeid nagu madratseid, mis on pealt näha puhtad ja korralikud aga küllap on Ameeriklastel raha palju, et  pole mõtet igat pahna ka hoida.  Ära visatakse toole, videomakke, kappe jne. Küllap siis mõni inimene lihtsalt korjab need endale kuna ma pole küll näinud ühtegi prügiautot või mõnd muud autot, mis need minema viiks. Kui keegi ei soovi neid, siis need vedelevadki niisama mitmeid päevi. Aga keegi ikka midagi ära viib.
Üks huvitav asi, mis meie riigis pole tavaks on toodete tagastamine lihtsalt sellepärast, et rohkem pole toodet vaja. Siin on olemas kaks suurt kauplust nagu Walmart ja Sam's Club, mis lubavad inimestel osta kaupu ja neid hiljem tagastada. Näiteks ostad endale 47" teleka ja kasutad seda umbes 90 päeva ja siis viid tagasi ja ostad kas uue või siis meie puhul me näiteks sõidame koju tagasi ja meil ei lähe seda enam vaja. Kaasa ka ei võta seda, aga vähemalt saab raha tagasi. Walmart on ka üks suurimaid kaubamaju Ameerikas, kõik ostlevad seal ja see on tõeliselt populaarne koht. Kuigi enamus kaup on siiski hulgimüügina. Näiteks võid osta Walmart'ist ühe GPS ja selle kuu pärast tagastada öeldes, et said kuskilt parema või see ei meeldi või mida iganes ja paljud inimesed just nii teevadki, uskumatu kui päris aus olla. Müügil on seal ka asju äärmusest äärmuseni. Seega see on üks tohutu suur kauplus, kust saab kõike, kuid toit ja majapidamistarbed(šampoon, pesupulber jne) on enamasti väga suurtest kogustes. Selle tõttu Ameeriklased ostavadki suure hunniku asju ja siis ligi nädal ei pea poes käima. Ameeriklased ostlevad enamasti vaid korra nädalas, aga siis ostavad ikka hunniku asju, et jätkuks kauaks. Isegi piimapudel on ligi 4l-ne, huvitav, kas ta siis pikema kehtivusajaga? :D Seda ma ei oska öelda, väga võimalik.














Üks huvitav asi, mis on minu arust veidi imelik, aga siiski siinsele omane. Siinsed kortermajad on hästi kõrged, 15-30 korrust ma oletan. Iga korteri peale antakse enamasti 2 võtit, parimal juhul saab ka 3, aga see on harvem juhus, selleks tuleks ikka väga hea muinasjutt rääkida, et nii hästi läheks, aga see selleks. Selleks, et saad sisse kortermaja koridori on vaja lapikut võtit või ma isegi ei tea kuidas seda kutsutakse, mis lükatakse ukse avamise kohas olevasse avasse ja uks avaneb. Sama lapiku võtmega tuleb ka liftis teha sama moodi kui on vaja ülesse sõita. Kui inimene tahab alla siis, seda lapikut võtit ei ole tarvis. Muidugi on võimalik teha ka varuvõtmeid, aga need maksavad ligi 50-100$ ja neid saab vaid teatud kohtades teha. Seega  siin ei olegi need asjad nii lihtsad nagu meil Eestis, lähed lähima lukksepa juurde ja lased uue võtme teha. Samas veidi naljakas, aga mis teha. Ma olen USA-s ju :) See ei saagi Euroopale omane olla. Nii mõnigi kord peab inimene lihtsalt all ootama kuni keegi ülesse tuleb, kuna treppe ma pole ka näinud, need vist pidid kasutusel olema vaid tulekahju puhul, seega jällegi on suluseis. Ei tea kuidas Ameerika pered on selle lahendanud varemalt.
Kindlasti teate, et Ameerikas on pangakaardid ilma kiibita, mis meie kaartidel olemas on. Raha võtmine käib ka ikka väga huvitavalt. Paned kaardi automaati ja siis võtad kohe välja. Sisestad pin koodi ja siis valid, mida sa teha tahad. Kaardimakse on minu arust väga ebaturvaline siin, nad lasevad kaardi läbi ja sa kirjutad alla ja ongi valmis, ei mingit pin koodi ega midagi. Kuigi mulle öeldi, et nad peaks dokumenti ka küsima, siis seda paljud ei tee. Seega kui keegi peaks kaotama kaardi ja keegi peaks selle kaardi leidma, siis tal on väga lihtne sellega oste sooritada, kuna rohkem kui allkirja pole ju vaja kaardiga maksmisel. Raha vast maha võtta ei saaks, juhul kui just parooli ära ei arva, mis on veidi keerulisem, aga maksta saaks rahulikult. Seega on USA kaardid väga ebaturvalised ja samas ka USA makseterminalid on ebaturvalised, kuna siin käib iga kaardiga nii, et pin koodi pole vaja. Kohutav ju. Saan mõne päeva pärast oma pangakaardi ka, siis saab katsetada. 
Üks põnev asi on see, et kõik suured kaubanduskeskused on avatud. Neil puuduvadki eraldi sissepääsu uksed, seega lähed sa lihtsalt sisse ilma, et peaksid mõne ukse avama. Poed on nagu läbikäidavad tunnelid. Samas on ka kõik linnaliini bussid ja trollid(mis tegelt on ikka nagu bussid, kuna sarvi neil peas ei ole) avatud, seega kui sa sõidad bussiga, siis on vaid katus pea kohal aga aknaid ei ole.




Näha on, et siin kandis on loodus ja taimed kõrgelt hinnatud. Igal pool on taimed, põõsad, puud jne. Kõik on enamasti korras ja kena. See meile meeldib. Kõik need ilusad kompositsioonid on väga kenasti paigutatud ja meelierutavad. 





Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar